Pomysły na praktyczne poidło dla pszczół
Efektywne wodopoje w pasiece
Zacząć trzeba od tego, że jeśli w pobliżu znajduje się zbiornik z wodą (jeziora, oczka wodne itp.) to nie trzeba wystawiać poidła.
Praktyczne pomysły:
- Zbiorniki / Wiadra z wodą wypełnione styropianem, gąbką, mchem lub keramzytem by pszczoły się nie topiły.
- Balia lub wanienka z pływakami lub styropianem, gąbką, keramzytem.
- Hydrofor, beczka z kranikiem lub pralka Frania. Można podstawić deskę pod kranik, tak aby woda spływała po desce. Na końcu deski położyć kępę mchu. Pszczoły bardzo ładnie pobierają wodę z wilgotnego mchu z lasu.
- Słoik 0,9l odwrócony do góry dnem. Słoik ma być zakręcony zakrętką z dwoma otworami (zrobionymi gwoździem, ok. 1mm). Słoik można ustawić na powałce lub na wydrążonej desce.
- Mamy sygnały od pszczelarzy, że pszczoły chętnie latają na gnojówkę (cieplejsza i więcej minerałów),
- Bardzo dobrą opcją jest wypełnienie zbiornika wodą do pełna i nakrycie zbiornika pieluchą tetrową, którą obwiązujemy silnie dookoła krawędzi zbiornika. Pszczoły nie topią się mogąc swobodnie chodzić po tafli wody izolowanej naciągniętą pieluchą tetrową.
Pszczoły chętnie pobierają wodę z kałuż. Najchętniej piją wodę ciepłą, nagrzaną na słońcu. Dlatego polecamy wystawić poidła na słońce. Do poideł można dodawać torf (zakwasza wodę) oraz kit pszczeli (odkaża). Aby przyzwyczaić pszczoły do stałego poidła można dodać jednorazowo bardzo rzadkiego syropu cukrowego (zwabi pszczoły i będą chętniej piły). W pasiece stacjonarnej wodopój przygotowaliśmy ze starych, metalowych balii do kąpieli, wypełnionych maksymalnie wodą a materiałem unoszącym się po powierzchni wody jest keramzyt, wcześniej wyparzony i wypłukany na sitach. Jak to wygląda można obejrzeć na filmiku:
Keramzyt sprawdza się najlepiej, ale tylko wtedy kiedy jest gęsto upakowany i gęsto nasypany do zbiornika z wodą. W naszej pasiece wykazaliśmy, że wymianę wody w poidle w szczycie sezonu trzeba wykonywać średnio co 16 dni. Po zastosowaniu probiotyku ApiBioFarma woda w poidle nie psuje się tak szybko, pozostaje dalej świeża o kolejne 7 dni co daje w sumie 23 dni. Przy wymianie wody (wykonywać porą wieczorną) należy odcedzić keramzyt i wypłukać go z glonów i innych zanieczyszczeń. Bardzo fajnie keramzyt pierze się w dłoniach poprzez ruch pocierający. Kamyczki te można wypłukać wrzątkiem. Nie stosować innych środków dezynfekujących. Po opróżnieniu i wylaniu starej wody (o nieciekawym zapachu, konsystencji i kolorze) należy wyszorować detergentem (płyn do naczyń) zbiornik (wiadro, balia...), solidnie wypłukać a następnie na stałym miejscu zalać zimną wodą (przy użyciu węża ogrodowego). Dopiero po wypełnieniu zbiornika wodą należy wsypać ponownie keramzyt na powierzchnię poidła. Ważne jest aby wodopój znajdował się centralnie na słońcu, gdyż pszczoły pobierają zazwyczaj ciepłą, nagrzaną wodę. Do tego nadają się czarne plastikowe zbiornika i metalowe naczynia. Keramzyt jak i zbiorniki (takie jak na szambo) można kupić w OBI, Castoramie, Leroy Merlin.
Inne ciekawe rozwiązania, w tym komercyjne: