top of page

Łączenie rodzin

Zabieg łączenia

Mechanizm łączenia rodzin polega na wyjęciu ramek z obsiadającymi je pszczołami (ze słabą i osieroconą rodziną) i dołączeniu ich (lub strząśnięciu samych pszczół) do rodziny mocniejszej (liczebniejszej) po wcześniejszym rozpyleniu środka zapachowego celem zrównania i wytłumienia zapachu feromonów. Nigdy nie dołącza się (nie przenosi się) rodziny mocnej do słabszej. Nie łączy się nigdy rodziny chorej ze zdrową lub chorej z chorą.

Decyzja o łączeniu rodzin podejmowana jest w sytuacji kiedy pszczelarz na podstawie własnych obserwacji stwierdza, że dana rodzina pszczela jest niezdolna do samodzielnego utrzymania się i przetrwania. Stan ten wywołany jest długotrwałym brakiem lub strutowieniem matki, osłabieniem po przebytej chorobie, małą liczebnością pszczół, wyrabowaniem rodziny bądź złym stanem technicznym ula.

Niepołączenie (niezlikwidowanie) słabej rodziny (w tym bez matecznej) spowoduje jej całkowite osypanie się, rabunki lub rozwój infekcji. Zabieg łączenia jest ostatnią deską ratunku dla gasnącej rodziny, kiedy wszystkie inne sposoby (karmienie, ocieplanie, zasilanie czerwiem krytym) jej wzmocnienia nie przynoszą rezultatu.

Łączenie powinno się odbyć gdy przed zimowlą rodzina zajmuje: -

mniej niż 9-10 ramek wielkopolskich

-mniej niż 6-7 ramek Dadanta-Blatta

-mniej niż 6-7 ramek warszawskich poszerzanych lub zwykłych

- w czasie trwania przygotowań do zimy, kiedy pszczelarz stwierdza, że rodzina nie zdąży nagromadzić zapasów (przerobić syropu) a matka może nie zapewnić zimowego pokolenia,

- w okresie jesiennym po niewiadomej stracie matki

- wiosną gdy z jakiegoś powodu w rodzinie nie ma matki

Przygotowanie

Olejek eteryczny zapachowy np.: miętowy, melisowy, pomarańczowy, każdy inny dowolny lub ostudzony napar herbaciany przygotowany w spryskiwaczu z np.: mięty, melisy, rumianku itp. bądź preparat Apiarom (mieszanina wonnych estrów)

Komentarz: Osierocona rodzina już po kilku minutach traci zapach feromonu matecznego. W ostatnim czasie odchodzi się od zrównywania zapachów, gdyż nie ma to większego wpływu na efekt łączenia, pszczoły nie ścinają się. Jednak początkujący pszczelarze powinni dla swojego spokoju zastosować tłumienie feromonów przy użyciu ww. związków.

- Gazeta (2 duże arkusze) jeżeli ul jest korpusowy,

- Dłuto

- Podkurzacz

- Zmiotka

- Chwytak do ramek

- Asystent/Asystentka!

1 wariant łączenia 

Matki nie ma od dłuższego czasu, nie ma czerwiu – od razu wykonujemy zabieg łączenia.

2 wariant łączenia

Matka jest ale w ulu znajduje się malutko czerwia – matkę likwidujemy, ramki z czerwiem otwartym przenosimy do innej rodziny bez pszczół lub dajemy do przetopienia czy spalenia, po 6 godzinach wykonujemy zabieg łączenia, ramki z czerwiem zamkniętym można przenieść do nowego ula.

3 wariant łączenia

W ulu jest pokaźna ilość czerwia wraz z matką – matkę zabieramy, po 6 godzinach od osierocenia przekładamy ramki z pszczołami oraz czerwiem ale tylko zamkniętym, czerw otwarty przenosimy do innych rodzin

4 wariant łączenia 

W ulu jest pokaźna ilość czerwia wraz z matką – matkę likwidujemy, wszystkie ramki z czerwiem przekładamy do innych rodzin, po 6 godzinach od osierocenia wykonujemy zabieg łączenia.

Instruktaż dla uli leżaków:

leżaki.jpg

Instruktaż dla uli korpusowych:

korpo.jpg

Wynoszenie strzępek gazety przez pszczoły na pomost będzie oznaczać sukces. Resztki gazet można nazajutrz zabrać z ula.

bottom of page